A szüret minden borász és borvidék életében különös jelentőséggel bír. A hagyományok szerint szeptember végétől október végéig tartó időszak nem csupán gazdasági, de társadalmi szempontból is fontos esemény.
Igazi ünnep, hiszen az egész éves munka eredménye ebben az időszakban válik folyékony valósággá és alapozza meg a következő év eredményét. Így a nagyobb borvidékek az évszázadok alatt, számtalan eseménnyel készültek a szüretre.
A 18-19. században a szüreti időszakban történő szokásokat miniszteri rendeletben szabályozták, így gyakran előfordult, hogy a szüret idejére a törvénykezést is felfüggesztették.
A felvonuláson feltűnik a jellegzetes szőlőkoszorú, illetve a farsanghoz hasonlóan a fiatalok kereplővel és maszkban is beállnak a menetbe. A szüreti felvonulás területről területre változik, Mád környékén például a baksus figura ( nevét a római Bacchus, a bor istene után kapta) is igen jellemző, amely egy hordón keresztbe tett lábbal ülő figura lopótökkel és pohárral.
Természetesen a szüret végén az ünneplés nem ér véget. Ilyenkor a helyszínt szőlőfürtökkel és szőlőkoszorúval díszítik fel, utóbbit a hagyományosan a csőszlányok és csőszfiúk őrizték. Ha valakinek mégis sikerült „lopnia” a koszorúból, annak „bírságot” kellett fizetnie, amelyet a szervező (a bálkirály vagy borkirály) bál rendezési költségeire fordította.
Ha szeretnéd megtapasztalni a szüreti hagyományokat napjainkban, az alábbi eseményekre tudsz ellátogatni és testközelből átélni a bor ünnepét.
2015.10. 02.-4. – Tokaji Szüreti Napok
2015.10. 10. – Akali Szüret
2015.10.09.- 10.11. – Füredi Szüret
2015.10. 17. – Szüreti felvonulás, Vigadalom Zánka