Nem kérdés, hogy nyáron az emberek nagy része útra kel, hogy valamilyen új vidéket fedezzen fel és kipihenje a fáradalmait. Borkedvelők számára igazán „kellemest, a hasznossal” megoldás, ha olyan helyre téved útjuk, ahol egyszerre van jelen a pihentető környezet és az izgalmas borvidék. A világ különböző pontjain találkozhatunk ismert borvidékekkel, amelyek boraival végre testközelből ismerkedhetünk meg. Emellett, talán nem túlzás kijelenteni, hogy a borvidékek és pincészetek közös jellemzője és előnye szinte bárhol, hogy gyönyörű környezetben helyezkednek el.
Ebben a szellemben gyűjtöttünk össze néhány figyelemre méltó borvidéket határainkon túlról!
A francia borok vezető pozíciója a borok ismerőinek körében nem újdonság. Az ország történelmének és kultúrájának kikerülhetetlen része a bor, amely gondozásában és készítésében valóban élen járnak.
Bordeaux
Franciaország legnagyobb és leghíresebb borvidéke, több mint 54 különböző appellation-nal. Leginkább vörösborairól ismert, a termelés 20%-át adják a fehérborok.
Burgundia
Sokak fejében testes fehérborairól ismert, de valójában ezek mellett kiváló vörösborok is készülnek a borvidéken, elég csak a Pinot Noir-ra gondolnunk.
A Rhône völgye
Hatalmas borvidék 26 védett eredetű területtel, amelyeken szinte kizárólag vörösbort termelnek. Az északi részen teremnek a borvidék legelegánsabb borai: a Côte Rôtie, a Saint-Joseph vagy az Hermitage. Itt a legfontosabb szőlőfajta a Syrah. A déli részről származik, többek között a világhíres Châteauneuf-du-Pape.
Olaszországban északtól délig mindenhol szőlő terem, az ország 20 régiója közül egy sincs saját szőlőterület nélkül.
Toscana
Valószínűleg az olaszok legismertebb, és egyik leggyönyörűbb, borvidéke. A Chianti hazája, de egyre több a kiemelkedő bor készül Merlot vagy Cabernet Sauvignon fajtákból is.
Piemont
Az Alpok tövében elterülő borvidék, amelyet az olasz Burgundiaként is szoktak emlegetni. Különlegessége a nebbiolo szőlőfajta, amely csak itt honos. Leghíresebb képviselői a barolo és barbaresco borok.
Spanyolországban mindig is sok bort termeltek, de az utóbbi években rohamos fejlődés indult be az igazán jó borok készítése felé.
Ribera del Duero
Az ország egyik legfontosabb borvidéke, ahol leginkább nehéz, hosszú élettartamú vörösek készülnek.
Priorato
Az egyik legkisebb, de minőségben vezető borvidék, remek vörösborokkal, amelyek Spanyolország legjobb és legdrágább borai közé tartoznak.
Az európai borok megrögzött híveinek is be kell látnia, hogy a kaliforniai borok is egyre inkább helyet kapnak a világ élmezőnyében. Leginkább Cabernet Sauvignon, Merlot és Chardonnay fajtákból készült borokkal tudnak remekelni.
Napa Valley
Minden bizonnyal Kalifornia leghíresebb borvidéke, ahol a legjobb vörösborok készülnek. A hűvösebb, déli részen elsősorban Chardonnay-t és Pinot Noir-t termesztenek.
Argentína a világ ötödik legnagyobb bortermelő országa. Legkiválóbb borai a vörösek, de ezek közül is kiemelkedik egy: a Malbec, amely eredetileg Franciaországból származik, de legszebb formáját mégis itt adja.
Mendoza
A legjobb argentín vörösborok innen származnak, a Malbec fajta az itteni száraz és forró éghajlaton rendkívüli mélységű és hosszan eltartható borokat ad.
Salta
Az ország legészakibb borvidéke, ahol 3000 méter magasan porrontés szőlő terem, amelyből száraz, fűszeres fehérbor készül.
Szintén egy hatalmas bortermelő ország, mégis nagyon sok jellegzetes, kiváló bor készül. A Shiraz a fő fajtájuk, de már más fajtákkal is egyre jobban bebiztosítják a helyüket a világban.
Új-Dél-Wales
Sydney-től északra található a Hunter Valley, amelynek részben szubtrópusi éghajlatán igazán jól érzi magát a shiraz és a sémillon fajta. Érdekes megismerkedni a hűvösebb éghajlatú vidékekről, mint például Cowra vagy Orange, származó borokkal is.
Dél-Ausztrália
Az ország szőlőben leggazdagabb területe, itt található a Barossa Valley, ahol magas alkoholtartalmú Shiraz és testes Cabernet Franc készül. Ezen a borvidéken belül található az Eden Valley is, amely az ausztrál Rajnai Rizling fő termőterülete.
Útra fel, jó kóstolást bárhol a világban! 🙂