Ahogy belépsz egy pincébe, beszívod a jellegzetes illatot, szemed a kellemes félhomályban pásztázik és azon gondolkodsz, hogy melyik bort kóstold meg először. Helyet foglalsz, rendelsz egy adag borkorcsolyát és megízleled poharad tartalmát. Csodás pillanat, megszűnik a külvilág.
Az első pincéket a rómaiak találták fel és terjesztették el szerte a birodalomban. Később más népek is eltanulták a pinceépítés mikéntjét, mert rájöttek, hogy a különleges adottságokkal rendelkező helyiségekben nem csak egyszerűen lehet tárolni a bort, hanem a borok minőségére is jó hatással van a különleges mikroklíma.
Léteznek természetes vagy mesterséges hűtésű, illetve aktív és passzív borospincék is.
A borospincékben az átlaghőmérséklet 11-15 fok között mozog, ez ideális a bor öregedéséhez. Nyáron nagyon kellemes a hűvös pincében borozgatni, ám érdemes óvatosnak lenni, mert a hűs pincéből kilépve könnyen megárthat az akár 20 fokos hőmérsékletkülönbség.
Manapság a legtöbb borospince vendéglátóhelyként működik. A pincék hasonlóan néznek ki, az előtérben asztalok és székek várnak. A pultnál mérik a borokat és egyéb finomságok is kaphatóak. A pult mögött tárolják a hordókat, de ide a vendégek már nem juthatnak be. Akadnak időnként kivételek ez alól: a borászatok betekintést engednek a pincelátogatások során a kulisszák mögé.
A borozáshoz nem csak a finom borok, hanem az ízletes borkorcsolyák is hozzátartoznak. A pincék többségében pogácsát, zsíros kenyeret, sajttálakat és kolbászokat kínálnak az ital mellé. Egy borospince baráti összejövetelekhez tökéletes helyszín. Egyes pincékben melegkonyha is van, vállalnak családi, baráti és céges rendezvényeket is.
Ha borkedvelő a társaságotok, akkor menjetek le vacsorázni egy pincébe, beszélgessetek, egyetek finomakat, igyatok jó borokat és érezzétek jól magatokat!