Németi Sándor előadóművésszel, bor bloggerrel beszélgettünk borokról, gasztronómiáról és az egymással való kapcsolatukról. Sándor bor ajánlóit, gasztronómiai tippjeit hamarosan megtalálhatjátok itt, a VINO-blogon.
Mit érdemes Rólad tudni?
Röviden úgy jellemezném magam, mint egy jó értelemben vett élet hedonista, aki nehezen köt kompromisszumokat, ha a művészet, a borok vagy éppen a gasztronómia világáról beszélünk. Az élet túl rövid ahhoz, hogy rossz ételeket együnk, rossz borokat igyunk, és ne ismerjük, mit is jelent valójában az igazi művészet. Nem szeretek sokat beszélni önmagamról, inkább hagyom, hogy a szavak helyett a cselekedeteim határozzák meg a rólam kialakult képet.
Mivel foglalkozol most?
Kiskorom óta művészettel foglalkozom, balettművész-koreográfusként már igen sok helyen megfordultam, Magyarországon és külföldön egyaránt. A munkámnak köszönhetően sok emberrel és kultúrával ismerkedtem meg. Szeretem az életet és mindent, ami vele együtt jár. Számomra az élet felhőtlen élvezete elképzelhetetlen gasztronómia, jó borok és jó ételek nélkül.
A Magyar Olimpiai Bizottság együttműködésében egy sport magazin gasztronómiai-egészség rovatában publikálok már több mint egy éve. Az utóbbi időben egyre több helyen a gasztroblogger jelzőt használják rám, talán nem véletlenül. A már lassan két éve működő blogomat, 2014-ben, Magyarország 3. legjobb blogjának választotta a szakma, a Gasztro Kategóriában, a HVG által indított Goldenblog versenyen. Az eredmény is jól mutatja, hogy az, amit én képviselek, annak előbb-utóbb kell, hogy legyen eredménye. Jamie Oliver Food Revolution mozgalmának vagyok az egyik nagykövete Magyarországon. Főzési szenvedélyem nem ismer határokat, szeretek kísérletezni, új dolgokat kitalálni. Időnként felkérnek főzőversenyekre, vagy kikérik a véleményem a gasztronómia terén. Legutóbb a HÍR TV-ben és egyéb magazinokban jelent meg a véleményem a 2015-ös gasztrotrendekkel kapcsolatban. Írok ételekről, tesztelek éttermeket, és ilyenkor mindig nagy öröm, ha észreveszem, hogy fontosak az írásaim. Volt már rá példa, hogy egy újonnan nyíló kávézó-bisztró helyiség kért fel, hogy segítsek az étel kínálat kialakításában, borestek szervezésében, és a borlap összeállításában.
Látom, nem unatkozol. Hogyan kerültél kapcsolatba a borral?
A mai társadalomban fontosnak tartom, hogy az ember minél sokrétűbb legyen. Aki szereti a gasztronómiát, az ételeket, az előbb-utóbb érdeklődni kezd a borok iránt is, de ennek a fordítottja is igaz. Ez a két dolog kéz a kézben jár, olyan, mint egy igazi szerelmes pár: egymás erényeit erősítik, egymás hiányosságait elfedik. Az ivás pedig a szerelem legközelebbi rokona. Magyarország egyik legjobb iskolájában szereztem felsőfokú borértői oklevelet. Nem szeretem sem gasztrobloggernek, sem borértőnek nevezni magam, az életben nem lehetünk semminek sem az „értői”. Azóta is a legtöbb szabadidőmet a folyamatos tanulásnak szentelem, mind a borok, mind pedig a gasztronómia világában. Az élet egy folyamatos tanulás, a szőlő pedig az egyik legcsodálatosabb növény a világon. Szerencsére az elmúlt időben egyre több boros rendezvényre hívnak, úgy látszik, valamit mégis jól csinálok. Publikáltam már cikket a VinCe-ben is, Közép- Európa legnagyobb boros magazinjában. A blogomon, de legfőképpen ennek facebook oldalán írok a borokról. Próbálok a hétköznapi ember szemszögéből, egy kissé érthetőbben írni a borokról.
Mi volt az első meghatározó élményed a borról?
Jó kérdés! Csalódni fogsz, ha valami eseményt vársz, hogy mondjak. Az első meghatározó élményem a borral kapcsolatban az volt, amikor rájöttem, hogy a bor a művészetnek egyik ágazata, maga a művészet, folyékony formában. Az, amikor rájöttem, hogy a bor nem termék, nem kémia, hanem felismertem, hogy minden bor egyéni a maga nemében, és most nem az alsó polcos kategóriáról beszélek. A bor, élő anyag, amely képes hűen tükrözni egy adott terroir-t, egy borász lelkét, arcát. Aki nem így szemléli a bort, az jobban teszi, ha most rögtön leteszi a poharat, és rögvest valami más iránt kezd érdeklődni.
Mit javasolsz azoknak, akik még csak most ismerkednek a bor világával?
Járjanak nyitott szemmel és lélekkel a világban, kezdjék el élvezni az élet apró örömeit; bontsanak ki egy üveg bort és élvezzék a legapróbb dolgokban is az élet nagyságait. Az étel és a bor ne csak egy termék legyen számukra. Olvassák el Hamvas Béla: A bor filozófiája című könyvét, abban minden benne van. Iratkozzanak be egy boros iskolába, ott megtanulják, nem csak azt, hogy mi a bor, hanem azt is, hogy hogyan kell közelíteni hozzá. Ha már tudják mi a bor és hogyan kell kóstolni, akkor járjanak rendezvényekre és ismerkedjenek meg minél több szőlőfajtával, borral és borásszal.
Az interjú második részében kézzel fogható tanácsokkal érkezik vendégszerzőnk a bor-gasztro világból : )